Kripto para birimleri Bitcoin Cash – Bitcoin’in küçük kardeşi

Bitcoin şu anda piyasanın en pahalı dijital para birimidir. Bitcoin’in geçmişine bakıldığında, dijital paraların oldukça etkili bir yatırım aracı olduğu söylenebilir. Ancak BTC eski bir teknolojiye dayanmakta olduğundan bazı değişikliklere ihtiyaç duyulmuştur. Bu değişiklikler sonucunda yeni bir dijital para birimi olan Bitcoin Cash piyasaya sürülmüştür.

BTC ailesinde ayrılık                      

Bitcoin Cash, kısaca BCH Ağustos 2017’de Bitcoin’in ana zincirinden koparak ayrılmış olan bir dijital para birimidir. Bu ayrılma işlemi, BTC topluluğunda Bitcoin’in geleceği ile ilgili bir mutabakata varılamaması nedeniyle gerçekleştirilmiştir. Baştan başlayalım.

BTC’nin başarısı sayesinde herkes, dijital para birimlerinin yatırım piyasasında parlak bir geleceğe sahip olduklarını, yeni bir finans alanı oluşturduklarını ve yeni bir ödeme yöntemi olduklarını görmüştür. Bitcoin piyasada görülecek radikal değişimin habercisiydi ancak kullandığı teknolojinin eski olması nedeniyle olanakları kısıtlıydı. Bu nedenle BTC’nin iyileştirilmesi amacıyla çalışmalara başlanmıştır.

Yeni Bitcoin’in, modern şartlara daha uygun hale getirilmiş bir dijital para birimi haline gelmesi planlanmaktaydı. Transfer masrafları düşecek, işlem ölçeklendirme iyileştirilecekti. Ancak  bütün bu değişiklikler nedeniyle Bitcoin yeni bir dijital paraya dönüşecekti. Bu da değerinde düşüş yaşanmasına neden olabilecekti. Yatırımcılar, hisse sahipleri ve kullanıcıların çoğunluğu bu çözümü kabul etmediler. Bu nedenle Bitcoin ailesinde bir ayrılık görülmüştür. Bir grup klasik BTC ile kalmış, diğer grup ise yeni bir dijital para birimi olan Bitcoin Cash’ı oluşturmaya karar vermiştir.

Eski ad – yeni teknoloji

Bitcoin Cash teknolojisinin yaratıcıları klasik ve modern çözümler kullanmışlardır. BCH’de kullanılan blockchain teknolojisindeki blok boyutu 1 MB – 32 MB arasındadır. Blok boyutunun artırılması sayesinde BCH aynı anda daha fazla işlemin gerçekleştirilmesine imkan tanımakta, bu da işlem masraflarını azaltarak kullanımı daha hızlı ve ucuz hale getirmektedir.

Başka bir yenilik ise BCH kodunda işlem script sisteminin ve Colored coins üretimini mümkün hale getiren bir protokolün kullanılmasıdır. Bunlar, akıllı kontratları basitleştirmekte ve otomatik fonksiyonları yürütmektedir. Bu öğeler sayesinde BCH bir dijital para birimi olmanın ötesinde, uluslararası şirketlerin kullanmaya başladığı bir işlem platformu haline gelmiştir.  

BCH ve BTC kardeş olarak görülseler de çok farklıdırlar. Bu iki dijital para birimi arasındaki en önemli farklardan biri bant genişliğidir. BTC saniyede sadece 7-15 işlemin gerçekleştirilmesine izin vermektedir ve ağda aşırı yük olduğunda bant genişliği düşmektedir. Ancak BCH bant genişliği istendiğinde artırılabilmekte, verimde ani düşüşler görülmeksizin saniyede sekiz kat daha fazla transfer işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Bitcoin vs Bitcoin Cash – değer artışları?

Bitcoin Cash 2017 yılının ikinci yarısında dijital para borsasında yaklaşık 70 USD fiyatla işlem görmeye başlamıştır. Dijital paraya gösterilen büyük ilgi nedeniyle fiyatı hızlı bir şekilde artarak yıl sonunda 30 bin USD’ye çıkmıştır. Bu, tarihin en yüksek BCH kuru olmuştur. Maalesef 2018 yılı başlarında fiyat yavaş yavaş düşmeye başlamıştır. Bunun nedeni piyasalardaki değişiklikler ve dijital para krizidir.

Dijital para 2019 yılı boyunca değerini istikrarlı bir seviyede tutabilmiş, arada sırada 200 – 400 USD civarında artışlar göstermiştir. Dolayısıyla, BCH piyasanın en istikrarlı dijital para birimlerinden birisi haline gelmiştir. Dijital para krizinin sona ermesiyle BCH fiyatı artarak yer yer 500 USD üzerine çıkmayı başarmıştır. Yatırım piyasasındaki zorlu durum ve 2020’deki ekonomik kargaşaya rağmen, BCH piyasanın en istikrarlı dijital para birimlerinden birisi olarak kalmıştır. Kullandığı teknolojiler ve yatırımcıların güveni sayesinde dijital para piyasasının en önemli dijital para birimlerinden biri haline gelmiştir.

BCH’ye düzenli yatırım yapanlar 2021 yılı başında kar etmiştir. Yatırımcılar, dijital paranın fiyatında düzenli bir artış görüleceğini öngörmektedirler. Yıl başından itibaren Bitcoin Cash değerini düzenli olarak artırmakta ve en popüler dijital para birimleri sıralamasında hızla zirveye doğru tırmanmaktadır. Bu gelişmelerin tamamı BCH’yi 2021’den sonraki yıllar için de en kazançlı yatırım araçlarından biri haline getirebilir.     

Related Posts

Leave a Reply