Kripto para birimleri Stellar: dijital paralara modern bir bakış

Dijital para dünyası hiç durmadan gelişmekte olduğundan piyasaya sürekli yeni dijital para birimleri sunulmaktadır. Bunların birçoğu klasik çözümlere ve eski teknolojilere dayandıklarından yatırımcıların ilgisini çekmemektedirler. Ancak, hem kullanıcıların hem de yatırımcıların ilgisini çeken birkaç dijital para birimi bulunmaktadır. Stellar bunlardan biridir.

Modern platform

XLM kısaltmasını kullanan Stellar, blockchain ağının umuma açık ve genişletilmiş bir versiyonuna dayanan bir platformdur. Platform, bank veya finans kuruluşları gibi aracılar olmaksızın dünya genelinden ürün ve hizmetleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu da satın alma, para transferi ve ödeme işlemlerinin tamamen bağımsız bir şekilde gerçekleştirilebilmesine imkan tanımaktadır. Bu fikir, hızlı ve neredeyse ücretsiz para transferi yapma yöntemi arayan uluslararası işletmeler, şirketler, iş adamları ve finans uzmanlarının dikkatini çekmiştir.

Ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan dijital para birimi Stellar Lumens, platformun önemli bir öğesidir. Bu dijital para enflasyon özelliklidir yani maksimum arz limiti bulunmamaktadır. Bu sayede piyasanın en gelişmiş dijital para sistemlerinden biri haline gelmiştir.

Modern teknoloji ve olanaklar

Stellar, blockchain ağının iyileştirilmiş bir versiyonuna dayanan açık kaynak kodlu bir platformun yenilikçi bir dijital para birimi olan Stellar Lumens ile birleşiminden doğmuştur. Bu iki öğenin birleşimi sayesinde sistemin token emisyonu yapması, sınırsız miktarda hızlı ve neredeyse ücretsiz para transferleri gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır. Dahası da var. 

Hem bir platform hem de bir dijital para birimi olan Stellar, bütün finans araçlarını kullanan işlemlerin gerçekleştirilmesi, piyasaların oluşturulması ve herhangi bir varlığa ait emisyonların gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Platform her türlü dijital para, döviz, hisse senedi, hammadde ticaretinin yapılmasına imkan tanımaktadır. Dolayısıyla platform, dünyanın her yerinden herkesin kullanabileceği global bir yatırım platformu haline gelmiştir.

Bu, Stellar sisteminin sürekli olarak geliştirilmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Sistem yatırımcıların ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılayarak mükemmel bir aracı platform haline gelebilmiştir. Stellar Lumens dijital para biriminin bu başarıdaki payı göz ardı edilemez. Söz konusu dijital paranın maksimum arz limiti bulunmadığından, işlem masraflarının karşılanmasında kullanılmaktadır. Platformun olanakları ve dijital paranın başarısı sayesinde Stellar geleceği parlak bir elektronik para haline gelmiştir. Dijital para borsalarında değerini sürekli artırıyor olması bunun bir göstergesidir.

Stellar dijital para borsasında – piyasayı fethedebilir mi?

XLM 2014 yılından bu yana dijital para borsalarında işlem görmektedir. Dijital paranın çıkış fiyatı 0,0012 USD olarak belirlenmişti. Dijital paraya gösterilen yoğun ilgi nedeniyle XLM’in değeri neredeyse on kat artarak 0,01 USD’ye çıkmıştır. Bu süreçten itibaren Stellar değerini ve dijital para piyasasındaki pozisyonunu korumaya devam etmektedir.

İlk değer artışları Eylül 2017’de görülmüştür. Dijital paranın değeri 0,01 USD’yi aşmıştır. 2018’de ise fiyatı 1 USD’ye kadar çıkmıştır. 2018’in ikinci yarısında görülen dijital para krizinde Stellar’ın fiyatı, diğer birçok dijital parada olduğu gibi düşmüştür. 2019 yılının başında istikrarı bulan fiyat 0,04 – 0,16 USD civarında gezinmiştir. Dijital para krizinin sonunda Stellar değer kaybını telafi etmeye başlamıştır.

XLM 2020 başında yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamış, bu da daha istikrarlı bir pozisyona gelmesine yardımcı olmuştur. Sonrasında dijital paranın değeri düzenli olarak artmaya başlamıştır. Bu durum özellikle 2020’nin ikinci yarısında gözle görülür bir hal almıştır. XLM gerçek başarıya 2021’de ulaşmıştır. Değerinde birkaç ani artış görülmüştür. Her düşüşten sonra dijital para birimi fiyatını daha da yüksek bir seviyeye artırmayı başarmıştır.

Şu anda Stellar piyasanın en güçlü yirmi dijital para biriminden biridir. 2021 yılında yatırım yapılması gereken bir dijital para birimi olarak görülmektedir. Yavaş ama istikrarlı artış trendinden yararlanmak isteyen yatırımcılar, güçlü ve geleceği parlak bu dijital parayı tercih ederek en kısa sürede inanılmaz bir kazanç elde edebilirler.

Related Posts