Kryptomeny Bitcoin Cash – mladší a lepší brat Bitcoinu

Bitcoin je v súčasnosti najdrahšou kryptomenou na trhu a história jeho vývoja a ceny ukazujú, že investícia do virtuálnych mincí sa môže ukázať ako veľmi efektívna. BTC sa však stále spolieha na zastaranú technológiu, čo vyvolalo potrebu zmien. Zmien, ktoré sa pretransformovali na novú kryptomenu – Bitcoin Cash.

Rozdelenie v rodine BTC               

Bitcoin Cash, v skratke BCH, bol založený v auguste 2017 v dôsledku rozdelenia hlavného reťazca kryptomeny. Toto rozdelenie vzniklo v dôsledku nezhôd v komunite BTC o budúcnosti bitcoinu. Avšak… od začiatku.

Prvé úspechy BTC ukázali svetu, že kryptomeny sa môžu stať budúcnosťou investičného trhu, novým odvetvím financií a modernou formou platieb. Bitcoin mohol byť predzvesťou obrovských zmien na trhu, bol však obmedzený zastaranou technológiou, ktorú používal. V súvislosti s tým sa začali práce na zlepšovaní BTC.

Nový bitcoin mal fungovať ako modernizovaná verzia starej kryptomeny prispôsobená moderným požiadavkám. Malo to znížiť náklady na prevody a dosiahnuť väčšiu škálovateľnosť transakcií. Všetky tieto zmeny však mohli vyústiť do výmeny starého bitcoinu za nový, čo by mohlo ovplyvniť jeho hodnotu. Väčšina investorov, akcionárov a používateľov nemohla súhlasiť s takýmto riešením. Preto došlo k rozkolu v bitcoinovej rodine. Jedna skupina naďalej dohliadala na hodnotu klasického BTC, zatiaľ čo druhá sa rozhodla pre vytvorenie novej kryptomeny – Bitcoin Cash.

Starý názov – nová technológia

Tvorcovia technológie Bitcoin Cash sa priklonili ku klasickým i moderným riešeniam, čo znamená, že BCH využíva technológiu blockchain, ale s väčšou veľkosťou bloku od 1 MB do 32 MB. Zvyšovanie počtu blokov znamená, že BCH dáva možnosť uskutočňovať väčšie množstvo transakcií a minimalizovať ich náklady, vďaka čomu je rýchlejší a pre použitie lacnejší.

Ďalšou inováciou je použitie skriptového systému v transakciách a protokolu na základe kódov BCH, ktorý umožňuje vytvárať tzv. Farebné mince na zjednodušenie inteligentných kontraktov a vykonávanie automatizovaných funkcií. Takéto prvky robia z BCH nielen kryptomenu, ale aj zúčtovaciu platformu, ktorú začínajú využívať medzinárodné korporácie.

BCH a BTC sú teda bratia, ale iba podľa mena. Je to preto, že medzi kryptomenami existuje naozaj veľa rozdielov a jednou z najdôležitejších je priepustnosť. Originálne BTC vám umožňujú vykonávať iba 7-15 transakcií za sekundu, a keď je sieť veľmi zaťažená, jej priepustnosť klesá. V prípade BCH však kryptomena so zvyšovaním priepustnosti nemá problém, čo znamená, že dokáže vykonať takmer osemkrát viac prevodov za sekundu, bez obáv z náhleho poklesu výkonu.

Bitcoin vs Bitcoin Cash – cenové prelomy?

Bitcoin Cash debutoval na burze kryptomien v druhej polovici roku 2017 s kurzom okolo 70 dolárov za jednotku. Obrovský záujem o kryptomenu spôsobil veľmi rýchle zvýšenie kurzu a ku koncu roka dosiahol hranicu 30 000 dolárov za jednotku. Išlo o doteraz najvyšší kurz BCH v histórii. Bohužiaľ začiatkom roka 2018 začala jeho hodnota pomaly klesať, čo bolo spôsobené zmenami na trhu a tzv. krypto-zimou.

Počas celého roku 2019 si kryptomena udržiavala stabilnú hodnotu, vykonávajúc malé, ale pravidelné skoky v hodnote v rozmedzí 200 – 400 dolárov za jednotku. Vďaka tomu sa BCH stala jednou z najstabilnejších kryptomien na trhu. Súmrak krypto-zimy vyústil do ďalších zmien v cenách BCH, ktorých hodnota niekedy dosahovala viac ako 500 dolárov za jednotku. Napriek ťažkej situácii na  investičnom trhu a ekonomickým turbulenciám v roku 2020 bola BCH stále jednou z najstabilnejších kryptomien na trhu. To znamená, že vďaka svojej technológii a dôvere investorov sa stala jedným z najdôležitejších e-mincí na kryptoburze.

Pravidelné investovanie do BCH sa vyplatilo už začiatkom roku 2021, keď investori zaznamenali pravidelné zvyšovanie ceny kryptomeny. Od začiatku roka zvyšuje Bitcoin Cash svoju hodnotu pravidelným a vytrvalým stúpaním na vrchol najpopulárnejších kryptomien. Tento vývoj znamená, že BCH sa môže stať jednou z najvýnosnejších investícií nielen v roku 2021.

Related Posts