Netricoin dolandırıcılık mı? Rakip şirketlerin karalama kampanyaları

İnternet reklamları teoride denetlenirler ve ilgili kanunlarca belirlenen şartları taşımak zorundadırlar. Buna rağmen, belirli bir metnin yazarına ulaşmanın zor olması, internet sitelerinde ve forumlarda birçok sahte görüş ve yorum bulunması gibi nedenlerden dolayı internette her şey serbesttir ve bazı kuruluşlar rakipleri hakkında karalama kampanyaları düzenlemektedirler. İnternette görülen bu kötü uygulamaların örnekleri nelerdir ve bu uygulamalar nasıl engellenebilir?

Netricoin … setin ana fikri

Netricoin seti, başlangıç seviye kripto meraklılarına yönelik özel bir settir. Sette eğitimler, e-kitaplar ve eğitim materyalleri bulunmaktadır. Ürün, yatırım ile ilgili teorik bilgilerin pratiğe dökülmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyalleriyle birlikte kullanıcılara hediye olarak iki farklı dijital para verilmektedir (1:1 oranında). Bunlar, Bitcoin Cash ve Stellar adlı kripto paralardır.

Netricoin setini satın almak için sitedeki form aracılığıyla satıcıyla iletişime geçmek yeterlidir. Satın alma sonrasında müşteri kendisine e-mail aracılığıyla gönderilen eğitim materyallerine erişim, webinarlara kaydolma ve dijital paranın değerini takip etme hakkı kazanmaktadır. Eğitimlerle birlikte ücretsiz kripto para da geldiğinden, müşteriye özel kripto para cüzdanına giriş için gerekli kod ve kullanıcı adı da verilmektedir. Erişim kodu, kapıda ödemeli olarak posta ile gönderilmektedir. Bu sayede tokenlerin üçüncü şahısların eline geçmesi riski önlenmektedir. Ücretsiz dijital paraya ve eğitim materyallerine erişebilmek için talimatları içeren posta gönderisinin teslim alınması gerekmektedir. 

Stellar ve Bitcoin Cash’ın geleceği 

Sete dahil edilen kripto para birimleri Stellar ve Bitcoin Cash’dır. Stellar açık kaynak kodlu, merkezi olmayan bir ödeme protokolüdür. Herhangi iki para birimini kullanan uluslararası işlemlerin oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelerini sağlamaktadır. Diğer dijital para birimlerinde olduğu gibi blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Kendi tokeni bulunmaktadır (XLM). Eter’in (ETH) Ethereum ağını desteklediği gibi, XLM de Stellar ağını ve ağdaki işlemleri desteklemektedir.

Stellar ağında gerçekleştirilen işlemler, umuma açık, dağınık hesap defterine eklenirler. Bu, dünya genelinde herkese açık olan bir veri tabanıdır. İşlemler konusunda mutabakata hızlı ve hatasız bir şekilde varabilmek için Stellar kendine ait benzersiz bir mutabakat yöntemi kullanmaktadır.

Stellar’ın kullandığı mutabakat yöntemi sayesinde işlemlerin hızlı ve az masraflı olmaları sağlanmaktadır. Böylece ağdaki herkes işlemine ait teyidi birkaç saniye içerisinde elde edebilmektedir. Stellar işlemlerinin global hesap defterine eklenmesine yardım eden her katılımcı (düğüm olarak da adlandırılır), güvendiği katılımcılardan oluşan kendine ait bir mini ağ oluşturmaktadır. Bu mini ağlar (kısmi yeter sayısı olarak da adlandırılırlar) beraber çalıştığı sürece Stellar ağının tamamı hangi işlemlerin geçerli olduğu konusunda hızlı bir mutabakata varabilmekte ve bu işlemler hızlı bir şekilde kayıt defterine işlenmektedir.

Bitcoin Cash (BCH) hem bir dijital para hem de bir ödeme ağıdır. Aralık 2017’de Bitcoin’den ayrılarak oluşturulmuştur. Ayrılığın amacı, aynı anda yapılabilen maksimum işlem sayısının artırılmasıydı.

Bitcoin Cash resmi sitesi onu “internette kullanılmak üzere tasarlanan bir elektronik nakit para” olarak tanımlamaktadır. “Merkezi değildir, herhangi bir merkez bankası tarafından kontrol edilmez ve herhangi bir kuruluşa güvenilmesini gerektirmez.” Bitcoin Cash piyasaya sürüldükten hemen sonra Bitcoin türevlerinin en başarılılarından biri haline gelmiştir. Bitcoin sahibi ünlü yatırımcı Roger Ver bu dijital para birimini takdir etmektedir ve onu “gerçek Bitcoin” olarak adlandırmaktadır. Ver 2011 yılında Bitcoin’i, ekonomik özgürlük sağlayan bir para birimi olduğundan desteklemiştir. Ama sonra düşük işlem masrafları ve süresi sunan Bitcoin Cash’a geçiş yapmıştır.

Başarının sırrı çeşitlendirmede

Portföy çeşitlendirmesi, yatırımı farklı varlıklara bölüştürmek suretiyle uygulanan bir risk yönetimi stratejisidir. Çeşitlendirilmiş portföyde farklı tür varlıklar (Stellar ve Bitcoin Cash) ve yatırım araçları bulunmaktadır. Böylece tek bir varlıktan kaynaklanan riske maruz kalma olasılığı azaltılmaktadır. Bu yöntemde, farklı tür varlıklardan oluşan bir portföyün uzun vadede ortalama olarak kar getirme olasılığının daha yüksek olacağı varsayılmaktadır. Bunun yanı sıra, tek bir dijital para birimi gibi tek bir varlığa yatırımın getirdiği risk minimuma indirilmektedir.

Çeşitlendirme ile portföydeki sistematik olmayan risklerin minimize edilmeleri amaçlanmaktadır. Portföydeki bazı varlıkları getirdiği kazanç, diğerlerinin getirdiği zararı karşılamaktadır. Portföy çeşitlendirme yönteminde varlıkların arasında korelasyon olmaması önemlidir. Böylece piyasadaki olaylara birbirlerinden bağımsız olarak tepki gösterirler.

Araştırmalar ve matematik modellere göre, çeşitlendirilmiş bir portföy, en karlı risk seviyesine ulaşabilmek için elzemdir.

Netricoin ile ilgili müşteri görüşleri

Netricoin ile ilgili görüşlerde onun özellikle başlangıç seviye yatırımcılara yönelik olan, ilgi çekici ve yenilikçi bir ürün olduğu belirtilmektedir.

Benzer paketleri ilk kez yabancı internet sitelerinde gördüm. Bu paketlere şimdi bizim de erişebileceğimizi bilmek güzel. Piyasaya sürülür sürülmez Netricoin’i sipariş ettim. Oldukça memnun kaldım. Eğitim materyalleri çok kaliteli, kullanım talimatları anlaşılır. Önceden hiç yatırım yapmamıştım. Kurstan edindiğim bilgiler sayesinde yatırımlarım oldukça karlı.

– Zeynep

Arkadaşım hamileyken zaman öldürmek için bu seti aldı. Paketteki materyallerin oldukça yararlı olduğunu ve konuyla ilgili birçok yararlı bilgi içerdiğini söyledi.

– Zümra

Müşteri hizmetleri oldukça iyi. Talimatlar anlaşılır. Hemen borsada işlem yapmak istiyorsanız ya da Bitcoin’in en iyi dijital para birimi olduğunu düşünüyorsanız bu ürün size göre değil.

– Erva

201 yorumun 172’si olumludur yani müşterilerin Netricoin ile ilgili görüşleri büyük oranda olumludur.

Rakip şirketler ne yapıyorlar?

İnternette gerçek olmayan olumlu yorumların yanı sıra gerçek olmayan negatif yorumlar da bulunmaktadır.  “Fısıltı pazarlama” olarak adlandırılan bu yöntemde uzmanlara belirli bir marka için “gerçek” yorumlar yapma işi verilir. İyi bir pazarlama uzmanı bu yorumların gerçek yorumlardan ayırt edilememesini sağlayabilir. Ancak buna genelde kampanya için ayırılan bütçe yetmediğinden söz konusu yorumlar inandırıcılığı düşük hesaplardan toplu olarak forumlara ve çeşitli sitelere gönderilir.

(Kaynak: https://binareoptionenerfahrungen.net/prof-thomas-morty-und-netricoin-erfahrungen-ein-riesiger-betrug)

Dikkat çeken ilk site, yatırım ile ilgili yazılar yayınlayan bir Alman blog sitesidir. Yazar genelde broker şirketleri ile ilgili incelemeler yayınlayan, kendi “sponsorlarının” reklamını hem yazılarında hem de sitedeki reklamlar aracılığıyla yapan birisidir.

Maalesef, dolandırıcılık ile ilgili bu yazıdaki bilgilerin hiçbiri gerçek değildir. Yazıda birçok kez “Netricoin diye bir para birimi yok” ifadesi geçmektedir. Netricoin ürünü Netricoin adlı bir kripto paranın var olduğunu iddia etmemektedir. Bu ürün Stellar ve Bitcoin Cash içerir.

(Kaynak: https://binareoptionenerfahrungen.net/prof-thomas-morty-und-netricoin-erfahrungen-ein-riesiger-betrug/)

Aynı yazı Fransızca, İsveççe ve Çekçe gibi farklı dillerde de yayınlanmıştır. Her metinde Netricoin’in dolandırıcılık olduğu ve gerçek olmayan, Netricoin seti adlı bir dijital para biriminin satışa sunulduğu yalanı söylenmektedir. Netricoin’in internet sitesinde setin içeriğinde 1:1 oranında Stellar ve BCH kripto para birimlerinin bulunduğu açık ve net bir şekilde belirtilmektedir. Hata mı yoksa kasıtlı dezenformasyon mu?

Netricoin seti dolandırıcılık mı?

Olumsuz yazıların yazarlarının Netricoin setinin içeriğini bile bilmedikleri göz önünde bulundurulduğunda bu yazıların ciddiye alınması doğru değildir.

Maalesef bu tür karalama kampanyalarıyla mücadele için etkili bir yöntem yoktur. Rakip şirketin sponsorluğunu yaptığı bir site böyle bir yazıyı kendi kendine yayından kaldırmayacaktır. Mahkemeye başvurulduğunda ise davalar çok uzun sürmektedir. Yazı kaldırılsa bile verilen zararın telafisi mümkün olmamaktadır. Karalama kampanyasının düzenlendiği sunucunun sahibi ile iletişime geçilebilir ancak bu kuruluş büyük ihtimalle müşterisinin yayınladığı içeriklerden eğer bu içerikler kanunlara aykırı değilse sorumlu olmadığını bildirecektir.

Uygun bir şekilde “promo edilen” ve dolandırıcılık iddiaları içeren bir yazı diğer yazıları beraberinde getirebilir. Dahası, bu yazıyı okuyan “üçüncü kişiler” bilgilerin gerçek olup olmadıklarına bakmaksızın kendi yorumlarını ekleyebilirler. Forumlar ve görüş sitelerinin yöneticilerine başvurmak suretiyle satın alınan sahte yorumların silinmesi sağlanabilmektedir.

İnternette bulunan ve hiçbir dayanağı olmayan yorum ve görüşlere itibar edilmemelidir. İddiaların kaynaklarını kontrol etmek ve belirli bir ürünle ilgili anonim yorumlara şüpheyle yaklaşmak önemlidir.

Related Posts